Dlaczego e-book?

Każdy wie, czym jest e-book. Najprościej rzecz ujmując jest elektroniczną książką. Czymś co możesz czytać na ekranie zamiast na papierze. Wystarczy pobrać plik w internecie i można przeczytać go na telefonie, tablecie, czytniku, komputerze. Czymś, co nie pachnie tuszem, czego nie zważysz w dłoni, nie ściśniesz, nie zagniesz rogu kartki, nie wysuszysz opuszków palców na stronach, nie zgubisz i nie znajdziesz przypadkiem, nie postawisz na półce, nie przytulisz do piersi po śmierci ulubionego bohatera…

Zgoda.

Nie będę adwokatem diabła. E-book jest odartym z romantyzmu zbiorem zer i jedynek uszeregowanych bez fantazji w niekończący się ciąg. Zadam jednak ważne pytanie. Jakie masz wspomnienia po lekturze? Pamiętasz przedmiot, czy raczej opisaną w książce historię i bohaterów, na swój sposób bardziej realnych niż książka sama w sobie? Czy nie zachwyca Cię to, że ten pełen życia świat jest opisany jedynie słowami? Świat, który jest przecież bardziej ulotny i eteryczny niźli pliki zapisane w chumrze.

E-book to tylko nośnik. Nośnik, któremu nie można odmówić praktycyzmu; gdy jedziemy autobusem, czekamy na przystanku, jesteśmy z dala od biblioteki czy księgarni, a pod ręką mamy tylko telefon. Gdy skończymy czytać jedną książkę, a nie mamy kolejnej. Gdy po prostu, bez powodu i spontanicznie zachce nam się czytać. Tu i teraz.

Nie wierzę w to, że e-booki zastąpią tradycyjne książki. Wierzę jednak, że ich popularność będzie rosła. Wierzę też w to, że dostępność e-booków sprawi, że młodzi ludzie będą chętniej czytać. Wierzę, że wielu ludzi może zacząć swoją przygodę z książkami właśnie dzięki e-bookom.

Na koniec kilka porad praktycznych dla osób, które nie czytały nigdy wcześniej książek na ekranie. Jeśli chciałbyś po raz pierwszy ściągnąć e-booka – powinieneś to przeczytać.

Obok urządzenia do czytania e-booków (jeśli to czytasz, znaczy, że masz takie urządzenie) potrzebny jest odpowiedni program. Większość urządzeń jest obecnie wyposażona w czytnik plików PDF, gdyby jednak Twoje urządzenie nie miało takiego programu, można go pobrać za darmo tutaj:

Program do czytania e-booków PDF – Adobe Reader.

Istnieją jeszcze dwa popularne formaty e-booków, dostępnych w sprzedaży. Format MOBI oraz format EPUB. Od plików PDF różnią się tym, że automatycznie dostosowują układ treści do rozmiaru Twojego ekranu. Program do odczytu tych, oraz innych, mniej popularnych formatów, można pobrać za darmo tutaj:

Program uniwersalny do wszystkich typów e-booków – Calibre.

Który format e-booka wybrać? Na szczęście większość księgarni po dokonaniu zakupu daje nam możliwość pobrania wszystkich formatów. Możemy więc najpierw ściągnąć PDF (który prawdopodobnie nie będzie wymagał instalacji dodatkowych programów), a jeśli ten nie będzie nam odpowiadał (np. będą zbyt małe literki) dopiero sięgnąć po MOBI.

Zachęcam do tego, aby zawsze mieć ze sobą przynajmniej jednego, dobrego e-booka. Tak na wszelki wypadek, w końcu nigdy nie wiadomo kiedy zachce się czytać.

 

 

1 comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *